Piękne miejsce na mapie Polski - województwo świętokrzyskie

Piękne mieszkanie na karcie Polski – województwo świętokrzyskie

Warto przeczytać

Województwo świętokrzyskie słynie z wielu frajdzie i ciekawostek historycznych. To miejsce, które nie jest tak atrakcyjne jak kolejne w Polsce, przecież ma moc do zaoferowania. Teren, na którym nie spotkamy jeszcze ogromnej ilości turystów jest wciąż nieodkryty.

Perły historii – Kielce, Sandomierz i Opatów.

Odwiedzając województwo świętokrzyskie, nie możemy pominąć stolicy. Kielce to miejscowość o dużej historii, w którym kojarzyły się losy Polaków i Żydów. Prawa miejskie otrzymały w 1364 roku, a przez wieki stanowiły własność biskupów krakowskich. Niewątpliwie warto odwiedzić Rynek, istniejący od połowy XII wieku. W 1800 roku całkowicie spłonął, a dzisiejsze budynki zostały wystawione w XIX i XX wieku. Na spacer należy wybrać się na pierwszy deptak, którym jest ulica Sienkiewicza.

To miejsce historycznych zabytków, gdzie zabudowa secesyjna łączy się z obecną. Nad miastem góruje Pałac Biskupów Krakowskich znaleziony na Wzgórzu Katedralnym, dawna rezydencja duchownych, wprowadzona do rejestru zabytków. Budowla jest odpowiednio zachowanym barokowym budynkiem w Polsce pierwszej połowy XVII wieku. Położony nieopodal Czerwony Szlak turystyczny zaprowadzi nas do najlepszych mieszkań tego atrakcyjnego miasta. Jedną z popularniejszych atrakcji województwa świętokrzyskiego jest rzeczywiście Sandomierz. Zwany ze względu na indywidualne danie „Małym Rzymem”, umieszczony jest na siedmiu wzgórzach Wyżyny Sandomierskiej. Kryje się tutaj aż 120 zabytków, i do najważniejszych należą: Ratusz, Rynek, Brama Opatowska, Synagoga, czy Katedra.

Warto i zobaczyć piękne kamienice, które powstały już w XV wieku i podkreśla je bogactwo architektonicznych detali. Opatów to niepowtarzalne miejsce, pełne budowli z czasów romańskich. Koniecznie należy sprawdzić Rynek z Ratuszem, czy Bramę Warszawską. To jedna brama miejska, która wzięła się do polskich czasów. By zobaczyć miasto z drugiej strony o zwiedzić podziemia, czy tak zwaną Podziemną Trasę Turystyczną. Szlak ma 400 metrów długości i ciągnie przez 40 piwnic, a najniżej położony punkt zawiera się 14 metrów pod ziemią.

Magia podań i legend – Góry Świętokrzyskie

Miłośnicy życia z naturą i się nie zawiodą. Góry Świętokrzyskie są najstarsze w Polsce, najwyższym szczytem jest Łysica (614 m. n. p. m. ). Wspinaczka nie będzie poważna, gdyż góry są stosunkowo niskie, a kursy nie przylegają do wymagających. Najpiękniejsze obszary przyrodnicze znajdują się pod ochroną Świętokrzyskiego Parku Narodowego, który powstał w 1950 roku.

W jaskini „Raj” i Lipniku odkryto najstarsze ślady życia mężczyzny w ostatnim obszarze, datowane na czas paleolitu. Góry Świętokrzyskie to oraz miejsce, któremu uroku dodają liczne opowieści i zapewnienia ludowe, kultowe są te o sabatach czarownic. Łysa Góra, drugi pod względem wysokości szczyt (595 m. n. p. m.) to miejsce obrzędów dawnych Słowian, oddawano tu cześć pogańskim bóstwom.

Szlakiem budynków i zamków – Kurozwęki, Krzyżotopór, Oblęgork

Kurozwęki to miejsce, które nas zaskoczy. Możemy tutaj podziwiać nie tylko pałac z lochami i labiryntami, a oraz największą hodowlę bizonów amerykańskich. Zaistniał w XIV wieku jako obiekt o charakterze obronnym. Jest zatem sam z najstarszych, murowanych domów w Polsce. Budynek jest widoczny dla gości i ważna go zwiedzać z przewodnikiem. W Oblęgorku zawiera się rezydencja, w której zajmował Henryk Sienkiewicz.

Obecnie została zmodyfikowana w muzeum poświęcone polskiemu Nobliście. Pierwsze informacji o tym stanowisku pojawiły się już w XVI wieku. Budowa zamku Krzyżotopór w Ujeździe zaczęła się w 1620 roku, a skończyła w 1644, stanowiła wówczas piękna warownia otoczona bastionami, najistotniejsza w Europie do momentu powstania Wersalu. Do dziś zachowały się mury oraz niektóre sklepienia, a obiekt wciąż zachwyca swoim rozmachem.

Województwo świętokrzyskie wyróżnia cały wachlarz atrakcji turystycznych. Zachwyca nie tylko historycznym bogactwem, a również pięknem przyrody.

Piękne miejsce na mapie Polski – województwo świętokrzyskie

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments