Jak {odróżnić|rozpoznać} zaskrońca od żmii?

Poradnik jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Prasóweczki

Lato obecne czas, w którym chętnie spędzamy czas na ciekawym powietrzu i przebieramy się na uwagi do lasów, parków, lub same nad jeziora. W trakcie letnich wypadów za miasto często podziwiamy otaczającą nas faunę i florę obserwując np. zachowania zwierząt, czy duże rośliny. Niekiedy, zwłaszcza gdy zostajemy w mocno zalesionych terenach, możemy natknąć się na węża. W terminie spotkania tego gada wiele osób cierpi lęk myśląc, że teraz widzi żmiję, tymczasem najczęściej jest przed sobą zaskrońca. Te dwa węże da się dość szybko rozróżnić. Wystarczy tylko doświadczyć i zapamiętać ich właściwe cechy, które są zazwyczaj widoczne obecnie na ważny rzut oka.

Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

Aby rozpoznać te dwa rodzaje węży, należy być informację mówiącą ich ważnych cech, takich jak np. forma i kolor ciała. Warto jednak wiedzieć, że część węży idzie na wygląd gościa a regularnie nie daje czasu na zakończenie oględzin. Zdarzają się jednak osobniki, które wylegują się w czystych piaszczystych, bądź kamienistych środowiskach i skąd nie zamierzają uciekać. To typowy widok spotykany np. w otoczeniu górskich szlaków, bądź leśnych tras rowerowych i pieszych. W terminie spotkania węża pierwszą pracą, o której powinniśmy mieć jest częsty zygzak, przebywający na ciele żmii zygzakowatej. Jeśli takiego nie widzimy, potrafimy stanowić przyjemni. Może mamy bowiem do postępowania z kolejnym typem węża. Jeśli gad jest senny możemy również zwrócić opinię na jego głowę. U żmii stanowi ona bezpośrednio oddzielona z reszty ciała. Warto jednak wiedzieć, iż w Polsce występuje gatunek węża, który znacznie chętnie pomylić ze żmiją. To gniewosz plamisty, na jakiego grzbiecie występują charakterystyczne brązowe plamy, które niekiedy wyglądają tak jak zygzak. W przeciwieństwie do żmii gniewosz nie jest przecież jadowity, stąd jeszcze nie należy się go bać. W zawodzie żmija bywa mylona i z zaskrońcem. Takie pomyłki dają się jednak wiele rzadziej, niż w wypadku gniewosza plamistego. Zaskroniec diametralnie dzieli się bowiem od żmii. Jego ciało jest jednolity, najczęściej szary, bądź ciemny kolor, a na jego osobie uważają się dwie podstawowe żółte plamki. Dzięki nim, znacznie chętnie rozpoznać zaskrońca, który nie jest jadowity, a na wygląd człowieka ucieka, bądź gra martwego.

zobacz również Portal Wołów

Cechy charakterystyczne zaskrońca

Zaskroniec zwyczajny może przylegać do 100 centymetrów długości i przeważnie jest koloru ciemnego, szarego, bądź brunatnego. Od żmii najłatwiej rozpoznać go po kolorze mięsa i braku charakterystycznego zygzaka. Najbardziej znaczącą cechą zaskrońca są i dwie żółte plamy, wybierające się na jego osobie. Wąż tenże w spraw zagrożenia potrafi wydzielać cuchnącą substancję, co liczy sugerować, iż jest sztywny i odstraszyć potencjalnego drapieżnika. Brzuch zaskrońca najczęściej jest kolor kremowy zaś stanowi cieplejszy, niż reszta ciała. Zaskrońce są te bardzo cieńsze niż żmije. Grubość ich tworzywa jest lżejsza.

Cechy charakterystyczne żmii

Najbardziej znaczącą cechą żmii jest zalegający na jej ciele zygzak oraz głowa, która szybko odznacza się z reszty ciała. Żmije są najczęściej szarawe, bądź zielone, a zygzak przyjmuje barwę brunatną. To mocne węże, które są z listy znacznie niższe z pozostałych rodzajów, takich jak np. dość wysokie zaskrońce. Warto wiedzieć, iż w Polsce rzadko, a zawsze powstaje także odmiana żmii zwana melanistyczną. Te żmije są prawie w całości czarne, stąd też zygzak na ich ciele potrafi nie być jasny.

Kiedy się zachować gdy spotkamy żmiję na indywidualnej możliwości?

Patrząc w swoim otoczeniu żmiję, nie warto panikować. Zwierze posiada to bowiem wyczuć. Jeśli spotkamy żmiję, to przede ludziom nie wykonujmy przypadkowych ruchów i nie uciekajmy, tak by gad nie poczuł się zagrożony, co mogłoby sprawić np. do ukąszenia. Żmija jest skromna i prawdopodobnie ucieknie na własny widok, zawsze w spraw, gdy nie jest piękny ucieczki może zaatakować. Widząc zwierze należy więc powoli odejść. Gdy natomiast nieszczęśliwie przybyło do ukąszenia, należy działać szybko. Ugryzienie najczęściej pojawia się w okolicy kostki, kończynę należy więc unieruchomić, a wtedy starać się unieść w głowę. Jeżeli jest taka okazję ważna ją oprzeć np. o drzewo, bądź plecak upewniając się, że osoba ukąszona przebywa w wygodnym miejscu. Właściwie jest jeszcze ustawić na ukąszenie zimny okład, który nieco złagodzi opuchliznę. Miejsca po ukąszeniu nie należy jednak niczym smarować. W trakcie udzielania pierwszej pomocy, należy jak łatwo wezwać karetkę. To potrzebne ze względu na potrzebę podania osobie ukąszonej specjalnej surowicy, która zniweluje szkodliwy jad.

zobacz również Jak odróżnić zaskrońca od żmii?

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments