Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić aby odzyskać .

Prasóweczki

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić. Odzyskanie pieniędzy przelanych na złe konto będzie popularniejsze. W dniu 27 kwietnia 2018 r. Prezydent RP podpisał nowelizację ustawy o o pomocach płatniczych, której działaniem jest urządzenie klientom odzyskania pieniędzy. Jak odzyskać pieniądze wg oryginalnych przepisów?

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Prezydent podpisał nowelizację ustawy o pomocach płatniczych. Dzięki zmianie znikną problemy z odzyskaniem pieniędzy, które klient omyłkowo przelał na złe konto. Projekt stanął w efekcie współpracy Prezydenta RP i Rzecznika Finansowego, z poparciem pozostałych członków Zespołu Analiz Systemowych.

Zobacz także:

Co spowodować jeśli bank odrzucił reklamację?
– Nowe przepisy przyjęte pozostały w Parlamencie jednomyślnie, co informuje o tym, iż to propozycja ponad planami i znacznie potrzebna społeczeństwu – mówił Prezydent Andrzej Duda, w trakcie uroczystości podpisania ustawy w dniu 27 kwietnia 2018 r.

W Sejmie za przyjęciem ustawy głosowało 436 posłów, w Senacie za przyjęciem ustawy głosowali wszyscy Senatorowie – 79, nikt nie był przeciw i nikt nie zachowałeś się od głosu. Nowe regulacje zaczną działać w rozwoju 3 miesięcy po publikacji ustawy w Serwisie Ustaw.

Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.
Zrobiłeś przelew na złe konto? Sprawdź co zrobić.

Pomyłka może sprawić się każdemu
– Z wyników do nas wpływających wynikało, że omyłkowy przelew na złe konto, był źródłem wielkich problemów. W ekstremalnych przypadkach klienci zostawaliśmy w obecny rodzaj pieniądze, bo nie było procesu zmuszającego klienta do zwrotu środków. Dzięki tej kolei w grup przypadków zdobędziemy je nawet w czasu kilku dni – mówi Aleksandra Wiktorow, Rzecznik Finansowy.

W działalności pomyłka we określeniu numeru konta może przydarzyć się każdemu. Do Rzecznika skarżyły się osoby, które wpisały cały numer konta innego kliencie (o co szczególnie łatwo przy masowych przelewach wykonywanych przez przedsiębiorców), pomyliły się przy wpisywaniu numeru konta albo nawet wykonały przelew na konto podane np. w artykułach informacyjnych. Do tej chwili, nie było logicznej i jednolitej procedury odzyskiwania takich zabiegów. Dodatkowo tajemnica bankowa nie pozwalała ujawniać danych klienci, co uniemożliwiało złożenie pozwu w stosunku.

Jak odzyskać pieniądze?

Po kolejach klient, który zorientuje się, że omyłkowo wykonał przelew na niskie konto będzie wypowiadał swój bank czy SKOK o tym fakcie. Ten będzie miał 3 dni na poinformowanie konsumentowi o braku i konwencjach braku zwrotu sposobów w rozwoju 30 dni.

– Zwrot sposobów będzie wprowadzany na profesjonalny rachunek techniczny, co gwarantuje pełną anonimowość odbiorcy omyłkowego przelewu. Po otrzymaniu środków, dostawca w rozwoju 1 dnia codziennego będzie kierował je na konto klienta. Jeżeli w transakcję zaangażowanych istniałoby dwóch dostawców termin wydłuży się do kilku dni roboczych – wyjaśnia Bartosz Wyżykowski, radca prawny w biurze Rzecznika Finansowego.

Jeśli odbiorca omyłkowego przelewu nie zwróci pieniędzy dobrowolnie w rozwoju 30 dni, bank czy Ruch będzie zobowiązany do przekazania płatnikowi danych użytkownika.

– Umożliwi to pewne dochodzenie chcenia na linii sądowej. Podstawę prawną być będą przepisy o bezpodstawnym wzbogaceniu. Sąd oceni zaś, czy chcenie płatnika jest prawidłowe – mówi Bartosz Wyżykowski.

W działalności oznacza to, że odbiorca omyłkowego przelewu, jaki nie zwróci omyłkowo otrzymanych kwot będzie przymuszony do tego wyrokiem sądu i poniesie i koszty powiązane z biegiem.

Rola Zespołu Analiz Systemowych
Impulsem do wykonania proponowanych zmian stanowiły przedmioty zgłaszane przez mężczyzn do Rzecznika Finansowego. Stały one przez Rzecznika zasygnalizowane w ramach prac Zespołu Analiz Systemowych. Zespół został wybrany przez Szefa Kancelarii Prezydenta RP w sensu formułowania propozycji zmian obowiązujących regulacji prawnych w oparciu o potrzeby obywateli, które stanowiły celem rozpoznania przez Biuro Interwencyjnej Pomocy Prawnej Kancelarii Prezydenta RP lub zaproszonych do wymiany w ramach Zespołu: Rzecznika Finansowego, Rzecznika Praw Dziecka, Rzecznika Praw Obywatelskich oraz Rzecznika Praw Pacjenta.

Artykuł powstał dzięki serwisowi pożyczki na zasiłki

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest

0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments